Sayfa Yükleyiciyi Kapat X
Menü Kapat
account_circle

BİLİNÇLİ GEZGİN KILAVUZU

TATİL PLANLARINIZI YAPARKEN YETERİNCE GÜVENDE MİSİNİZ?

NOT: Bu kılavuz tamamı ile sitemiz ziyaretçilerini kaçak seyahat acentalığı faaliyetlerini anlama ve yasal hakları konusunda bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır.
Hiç bir gerçek ya da tüzel kişiyi hedef göstermez.

KAÇAK SEYAHAT ACENTALIĞI FAALİYETİ NEDİR?

Seyahat Acentaları ve Seyahat Birliği Kanununa göre amacı ve içeriği her ne olursa olsun tur düzenleme yetkisi sadece Turizm işletme belgeli seyahat acentaları ve tur operatörleri tarafından yapılır. Bunun dışında gerçekleşen ya da gerçekleşmesi planlanan tüm tur faaliyetleri yasadışı, kaçak acentacılık faaliyeti kapsamındadır ve suçtur.

KAÇAK FAALİTEYLER NERELERDE KARŞIMIZA ÇIKAR?

Kaçak seyahat acentalığı faaliyetlerinin en yaygın dağıtıldığı ve yasadışı pazarlandığı platformlar sosyal medya ve web siteleridir. Bunun dışında okullar, dernekler,üniversiteler, gençlik oluşumları,  gibi mecralarda da kaçak seyahat acentacılık faaliyeti yürütüldüğüne sıklıkla karşılaşılmaktadır. Poster, broşür gibi basılı ilanlarda da karşınıza çıkabilir.

PROJE, HALK OYUNLARI FESTİVALİ VB. ADLARLA YAPILAN TUR GİRİŞİMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

Nasıl adlandırılırsa adlandırılsın yurtiçi ve yurtdışı turlar seyahat acentalığı faaliyetleri kapsamındadır ve mutlaka bir seyahat acentası vasıtasıyla yapılmak zorundadır. Eğer  tur yetkili acenta tarafından düzenlenmiyorsa kaçak faaliyet olarak kabul edilir.

BAZI SİTELERDE TURSAB LOGOSU GÖRÜYORUM YETERİNCE GÜVENDE MİYİM?

Maalesef güvende değilsiniz. Neden mi? Bazı web siteleri yasal görünmek için web sitelerine TURSAB logosu bazen de logo ile birlikte acenta kodu da yerleştirmektedirler. Fakat bu durum o gezinin bir acenta vasıtasıyla yapıldığı anlamına gelmez. Bazı acentalar menfaat sağlama sebebiyle logoyu kullanmaya izin verseler de turu düzenleyen ve sorumluluğu alan değillerdir. Yani ortadan kaybolmaları logonun siteden kaldırılması kadar kolaydır. O nedenle aşağıdaki kontrolleri eksiksiz tamamlarsanız ve başvuru anında size direk yetkili acente tarafından Paket Tur Sözleşmesi imzalatırsa o zaman güvendesiniz demektir.

PEKİ BİR TURUN YASADIŞI VE KAÇAK OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Bu tür faaliyetleri tespit etmek çok kolaydır. Bunun için aşağıdaki 3 adımı sırasıyla ve eksiksiz takip ederek siz de faaliyetin kaçak ve yasadışı olup olmadığını kolaylıkla tespit edebilir, paranızı ve tatilinizi güvence altına alabilirsiniz.

 • null

  ARAŞTIRIN

  Öncelikle turun hangi seyahat acentası tarafından düzenlendiğini öğrenin. Bunun için tur ilanının bulunduğu platformdan TURSAB numarasını ve acenta adını öğrenin. Eğer tur, acentanın resmi web sitesiyse yayınlanmışsa ilgili numaraya web sitesinin alt kısmından ya da hakkımızda, biz kimiz, kurumsal vb sayfalardan da ulaşabilirsiniz.

 • null

  DOĞRULAYIN

  Öğrendiğiniz TURSAB numaralı seyahat acentasını TURSAB’ın resmi sitesinin Acenta Sorgulama sayfasından TURSAB numarasını ya da acenta adını girerek araştırın, tur ilanındaki numarayla karşılaştırın ve doğrulayın. TURSAB RESMİ ACENTA SORGULA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ.

 • null

  TEYİT EDİN

  TURSAB resmi sitesinde sorgulama sonucu çıkan acenta iletişim bilgilerinden ilgili acenta ile direk iletişime geçin ve ilgili turun kendileri tarafından yapılıp yapılmadığını ve ilgili turun sorumluluğunun tamamının kendileri tarafından alınıp alınmadığını teyit edin.

  NOT: Turların tamamı için acentalar Zorunlu Paket Tur Sözleşmesi ve Zorunlu TURSAB paket tur sigorta poliçesi düzenlenmek zorundadır. Bu belgeleri temin etmeyen seyahat acentalarının işletme belgeleri iptal edilir. Bu bağlamda resmi TURSAB sitesindeki ilgili acentanın iletişim bilgilerinden iletişime geçtiğiniz acentadan kendi acentaları adına bu belgeleri temin edip etmeyeceklerini öğrenin.

 • null

  GÜVENDESİNİZ

  Eğer bu araştırmayı hiçbir bölümünü atlamayacak şekilde yapar, acentanın karşı taraf olduğu teyit eder ve sizin adınıza düzenlenmiş bu belgeleri, direk acentadan temin ederseniz, güvendesiniz ve yasal olarak haklara sahipsiniz demektir. Aksi halde ilgili tur kesinlikle hiçbir hak talep edemeyeceğiniz yasadışı, kaçak bir turdur,

KAÇAK SEYAHAT ACENTALIĞI FAALİYETİ TESPİT ETTİM NE YAPMALIYIM?

Eğer kaçak faaliyet tespit ettiyseniz referans gösterilsin ya da gösterilmesin kesinlikle uzak durun. Ayrıca bilinçli ve duyarlı bir gezgin olarak TURSAB Kaçak Faaliyet Takip Departmanına ihbarda bulunabilirsiniz. İhbarlarınızı ihbar@tursab.org.tr mail adresine veya sadece bu konuda hizmete açılan 0212 236 49 66 no.lu telefona yapabilirsiniz.

BİLMEDEN KAÇAK FAALİYETE BAŞVURUDA BULUNMUŞUM NE YAPMALIYIM?

Bilmeden kaçak bir faaliyete başvuruda bulunduysanız hemen başvurunuzu iptal edin. Eğer başvurunuz için ödeme yaptıysanız ödeme yaptığınız kişiden paranızın iadesini isteyin.  Eğer paranızı geri alma konusunda zorluk çıkartılıyorsa, konusu itibarı ile dolandırıcılık kapsamındadır, tüketici mahkemesi ve/veya savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Eğer size tur için sözleşme imzalatıldı ise paket tur sözleşmesi yönetmeliği gerekliliklerinin yerine getirilmediği için sözleşmenin tur için bir geçerliliği yoktur.

Diğer Yazılarımız

Aşağıdaki yazılarımızdan henüz incelemediğiniz varsa eğer,
daha iyi bilgi almak için inceleyebilirsiniz.

NEDEN BİZ ?

Neden AvrupayaGezi.com'u tercih etmeliyim?

AvrupayaGezi.com tercih nedenlerinden öne çıkanları inceleyin.

BİZ KİMİZ?

BİZİ DAHA İYİ TANIYIN

Biz kimiz? Kurumsal kimliğimiz nedir? Hadi tanışalım.

SIKÇA SORULAN SORULAR ?

MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY BURADA

Nedir? Ne değildir? Aklınıza takılan soruların cevaplarını inceleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Karşılaştır

AvrupayaGezi.comvs Kaçak Faaliyetler

İnternet ortamında karşılaşabileceğiniz kaçak faaliyetler ile AvrupayaGezi.com arasındaki farkları, karşılaştırma tablosunu inceleyerek daha iyi anlayın.

ŞEFFAF TECRÜBE PAYLAŞIMI

GERÇEK KİŞİLER, SANSÜRSÜZ BİLGİ

Hayali ya da taraf kişilerden değil gezilerimize katılmış gerçek kişilerden istediğiniz misafirimizi seçerek şeffaf tecrübe paylaşımı talep edebilirsiniz.

GEZİLERİMİZİ İNCELEMEYE BAŞLAYIN

Otobüsle Adım Adım Avrupa Gezilerimiz Yayınlandı. Rezervasyonlar Dolmadan Siz de Yerinizi Ayırtın.

Responsive Owl Carousel with Magnific Popup YouTube and Text