Otobüsle Avrupa Turlarında
Bilinçli Gezgin Klavuzu

TATİL PLANLARINIZI YAPARKEN YETERİNCE GÜVENDE MİSİNİZ?

KAÇAK SEYAHAT ACENTALIĞI FAALİYETİ NEDİR?

Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununa göre amacı ve içeriği her ne olursa olsun tur düzenleme yetkisi sadece Turizm işletme belgeli seyahat acentaları ve tur operatörleri tarafından yapılır. Bunun dışında gerçekleşen ya da gerçekleşmesi planlanan tüm tur faaliyetleri yasadışı, kaçak acentacılık faaliyeti kapsamındadır ve suçtur.

KAÇAK FAALİTEYLER NERELERDE KARŞIMIZA ÇIKAR?

Kaçak seyahat acentalığı faaliyetlerinin en yaygın dağıtıldığı ve yasadışı pazarlandığı platformlar sosyal medya ve web siteleridir. Bunun dışında okullar, dernekler, üniversiteler, gençlik oluşumları,  gibi mecralarda da kaçak seyahat acentacılık faaliyeti yürütüldüğüne sıklıkla karşılaşılmaktadır. Poster, broşür gibi basılı ilanlarda da karşınıza çıkabilir.

GENÇLİK PROJESİ, HALK OYUNLARI FESTİVALİ VB. ADLARLA YAPILAN TUR GİRİŞİMLERİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

Nasıl adlandırılırsa adlandırılsın yurtiçi ve yurtdışı turlar seyahat acentalığı faaliyetleri kapsamındadır ve mutlaka bir seyahat acentası vasıtasıyla yapılmak zorundadır. Eğer  tur yetkili acenta tarafından düzenlenmiyorsa kaçak faaliyet olarak kabul edilir.

BAZI SİTELERDE TURSAB LOGOSU GÖRÜYORUM YETERİNCE GÜVENDE MİYİM?

Maalesef yeterince güvende değilsiniz. Neden mi? Bazı web siteleri yasal görünmek için web sitelerine TURSAB logosu bazen de logo ile birlikte acenta kodu da yerleştirmektedirler. Fakat bu durum o gezinin bir acenta vasıtasıyla yapıldığı anlamına gelmez. Bazı acentalar menfaat sağlama sebebiyle logoyu kullanmaya izin verseler de turu düzenleyen ve sorumluluğu alan değillerdir. Yani ortadan kaybolmaları logonun siteden kaldırılması kadar kolaydır. O nedenle aşağıdaki kontrolleri eksiksiz tamamlarsanız ve başvuru anında size direk yetkili acente tarafından Paket Tur Sözleşmesi imzalatırsa o zaman güvendesiniz demektir. Unutmayın! Her sözleşme paket tur sözleşmesi değildir.14.01.2015 tarih ve 29236 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği.

PEKİ BİR TURUN YASADIŞI VE KAÇAK OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Bu tür faaliyetleri tespit etmek çok kolaydır. Bunun için aşağıdaki 3 adımı sırasıyla ve eksiksiz takip ederek siz de faaliyetin kaçak ve yasadışı olup olmadığını kolaylıkla tespit edebilir, paranızı ve tatilinizi güvence altına alabilirsiniz.

Öncelikle turun hangi seyahat acentası tarafından düzenlendiğini öğrenin. Bunun için tur ilanının bulunduğu platformdan TURSAB numarasını ve acenta adını öğrenin. Eğer tur, acentanın resmi web sitesiyse yayınlanmışsa ilgili numaraya web sitesinin alt kısmından ya da hakkımızda, biz kimiz, kurumsal vb sayfalardan da ulaşabilirsiniz.

Öğrendiğiniz TURSAB numaralı seyahat acentasını TURSAB’ın resmi sitesinin Acenta Sorgulama sayfasından TURSAB numarasını ya da acenta adını girerek araştırın, tur ilanındaki numarayla karşılaştırın ve doğrulayın. TURSAB resmi acenta sorgulama ekranı için tıklayınız.

TURSAB resmi sitesinde sorgulama sonucu çıkan acenta iletişim bilgilerinden ilgili acenta ile direk iletişime geçin ve ilgili turun kendileri tarafından yapılıp yapılmadığını ve ilgili turun sorumluluğunun tamamının kendileri tarafından alınıp alınmadığını teyit edin.

NOT: Turların tamamı için acentalar Zorunlu Paket Tur Sözleşmesi ve Zorunlu TURSAB paket tur sigorta poliçesi düzenlenmek zorundadır. Bu belgeleri temin etmeyen seyahat acentalarının işletme belgeleri iptal edilir. Bu bağlamda resmi TURSAB sitesindeki ilgili acentanın iletişim bilgilerinden iletişime geçtiğiniz acentadan kendi acentaları adına bu belgeleri temin edip etmeyeceklerini mutlaka öğrenin.

Eğer bu araştırmayı hiçbir bölümünü atlamayacak şekilde yapar, acentanın karşı taraf olduğu teyit eder ve sizin adınıza düzenlenmiş bu belgeleri, direk acentadan temin ederseniz, güvendesiniz ve yasal olarak haklara sahipsiniz demektir. Aksi halde ilgili tur kesinlikle hiçbir hak talep edemeyeceğiniz yasadışı, kaçak bir turdur,

KAÇAK SEYAHAT ACENTALIĞI FAALİYETİ TESPİT ETTİM NE YAPMALIYIM?

Eğer kaçak faaliyet tespit ettiyseniz referans gösterilsin ya da gösterilmesin kesinlikle uzak durun. Ayrıca bilinçli ve duyarlı bir gezgin olarak TURSAB Kaçak Faaliyet Takip Departmanına ihbarda bulunabilirsiniz. İhbarlarınızı ihbar@tursab.org.tr mail adresine veya sadece bu konuda hizmete açılan 0212 236 49 66 numaralı telefona yapabilirsiniz.

BİLMEDEN KAÇAK FAALİYETE BAŞVURUDA BULUNMUŞUM NE YAPMALIYIM?

Bilmeden kaçak bir faaliyete başvuruda bulunduysanız hemen başvurunuzu iptal edin. Eğer başvurunuz için ödeme yaptıysanız ödeme yaptığınız kişi ya da kurumdan paranızın iadesini isteyin.  Eğer paranızı geri alma konusunda zorluk çıkartılıyorsa, konusu itibarı ile dolandırıcılık kapsamındadır, tüketici mahkemesi ve/veya savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Eğer size tur için sözleşme imzalatıldı ise paket tur sözleşmesi yönetmeliği gerekliliklerinin yerine getirilmediği için sözleşmenin tur için bir geçerliliği yoktur.

E-Bülten Aboneliği
Ücretsiz E-bülten Aboneliği ile Tüm Yenilik ve Kampanyalarımızdan Haberdar Olun.

Verdiğiniz bilgiler belirtilen dışında kullanılmayacak ve kesinlikle 3. taraflar ile paylaşılmayacaktır.